ROHEVALD JAANUARIS

 
 

Aasta tagasi jaanuaris seatud eesmärke vaadates selgub, et vald ei ole valmis saanud ning töö jätkub endiselt. 2023. aaasta juunikuus kinnitas vallavolikogu Lääne-Harju valla kliima- ja energiakava, kuid sellega pole teema kindlasti veel lõppenud. Kuna kliimakava üheks osaks sai edasise tegevuskava koostamine, siis võib öelda, et see teema jääb meie töölauale veel pikkadeks aastateks. Ringmajanduse toimimis- ja rahastusmudeli koostamine on alles käimas. Kuna esimene koostöökogemus ebaõnnestus, pidime hanke uuesti läbi viima. Tänaseks on töö lõpusirgel ja valmib märtsikuuks. 

 

Sel aastal saab rohevallana peamiseks väljakutseks kindlasti jäätmevaldkond, eriti seoses kavandatava seaduse muudatusega. Kuigi biojäätmete liigiti kogumine on olnud nõue alates 2007. aastast, on hiljuti jõustunud kohustus anda need üle jäätmevedajale, mis on toonud täiendavat koormust meie jäätmehoolduse nõunik Marika Ilvesele.

 

Toidu raiskamise vähendamisele aitas eelmisel aastal kindlasti kaasa ka üldine hinnatõus. Seetõttu muutus sellest aastast ka toitlustamiskord meie valla koolides. Nüüd tehakse süüa vaid nendele, kes sööma tulevad. See mitte ainult ei aita kokku hoida rahaliselt, vaid vähendab ka jäätmete tekkimist.

 

Jätkame oma olemasolevate projektidega – kevadel toimub KIK toel veel üks ohtlike jäätmete vedu, vallavalitsus pürgib rohekontoriks jpm.  

 

Oleme silma jäänud oma aktiivse tegutsemisega roheteemadel ning tänu sellele on meile avanenud mitmeid huvitavaid rahvusvahelisi koostööpakkumisi. Tihtilugu kipuvad rahvusvahelised ühisprojektid olema rohkem teadustööle suunatud ning nende praktiline väärtus võib olla piiratud. Vastupidiselt sellele on meie panus Euroopa Horizoni projektis CARE äärmiselt praktiline, keskendudes igapäevaste toidu- ja tekstiilijäätmete käitlemise harjumuste muutmisele. Pärast teadlaste metoodilise töö lõppu valime vallast välja 15-20 majapidamist, kes hakkavad jälgima oma toidu ja tekstiili kasutamist. Need majapidamised õpivad Teeme Ära ekspertide personaalsete konsultatsioonide käigus parimaid praktikaid, mis on just nende leibkonnale sobivad.

 

Ainsa omavalitsusena lööme kaasa noortele suunatud ROHEJAHT keskkonnakampaania korraldusmeeskonnas. Kuigi noore rohekonverents ei toimu sel aastal Lääne-Harju vallas, näitas eelmise aasta kogemus, et meie noored on ettevõtlikud ja huvitatud roheteemadest. Seetõttu kavatseme sel aastal sarnaselt MTÜ-dega välja töötada projektiideede rahastusmeetme spetsiaalselt noortele.

 

Rohevalla aasta tõotab tulla töine ja tormine, start on antud!

 

Kadri Kurm, vallavalitsuse strateegiajuht

 
 
 
 
 

JÄÄTMED

 
 

Tagasivaade biojäätmete liigiti kogumise kohustuse jõustumise esimesele kuule Lääne-Harju vallas

 
 

Alates käesoleva aasta 1. jaanuarist on biojäätmete liigiti kogumine ja jäätmevedajale üleandmine kõikidele majapidamistele kohustuslik. Biojäätmeid ei pea jäätmevedajale üle andma, kui majapidamises toimub nõuetekohane kompostimine. Kohustus tuleb jäätmeseadusest ja kehtib kõikides omavalitsustes.

 

Tõhus ja eesmärgipärane biojäätmete liigiti kogumine  nõuab pingutusi kõikidelt osapooltelt - nii elanikelt, vallavalitsuselt kui ka jäätmevedajalt. Aasta alguses jõustunud muudatus tõi osadele vallaelanikele ja kinnistu  omanikele kaasa segadust. Rahulolematud oldi muuhulgas seetõttu, et ei oldud  üleriigilisest kohustusest kuulnud ega  eesseisvast muudatusest teadlikud.

 

Kutsume vallaelanikke üles tundma huvi ja end kurssi viima oma kinnistu asukohajärgse omavalitsuse jäätmekorralduse nõuetega, vältimaks ebameeldivaid ning ootamatuid olukordi. Lääne-Harju vald teavitab oma valla tegemistest valla ajalehe, kodulehe ning sotsiaalmeedia kaudu. Lääne-Harju valla uudistega kursis olemiseks soovitame tellida valla digileht https://laaneharju.ee/valla-ajalehe-tellimine. Lisaks kajastame jäätmeveoga seonduvaid teemasid kodulehe uudiste rubriigis ning kodulehel valdkondlikul alamlehel: korraldatud jäätmevedu ja eraldi biojäätmete teemal SIIN.

 

Kahetsusväärselt on biojäätmete vedudega alustamisel selgunud, et osad majapidamised, mille kohta on tehtud kompostimise teavitus  ning kompostimise nõusolek antud, on jäätmevedaja poolt siiski liidetud biojäätmete veoteenusega. Tegemist on jäätmevedaja poolse veaga, kus automaatse andmevahetuse käigus on tekitatud nn uute tunnustega aadressid ja loetud kinnistud uuesti biojäätmete veoteenusega liitunuks. Vallavalitsus on tekkinud veast teadlik ning kohustanud jäätmevedajat esmajärjekorras tegelema probleemi lahendamisega.

 

Jäätmevedaja tunnistab, et seoses uute veopiirkondade käivitamisega ja biojäätmete veoga seotud massliitmistega on klienditeenindus ülekoormatud. Pöördumisi on lühikese ajaga esitatud väga palju,  nendele vastamine võtab paratamatult aega. Vedaja kinnitab, et neile saadetud e-kirjad registreeritakse, pöördumistega tegeletakse ja kaduma need ei lähe. Jäätmevedaja poole pöördumisel tuleks võimalusel eelistada nende kodulehel olevaid pöördumisvorme “Võta ühendust”

 

Kompostimisest teavitamise ja biojäätmete vedudega seotud pöördumiste arv on oluliselt suurenenud ka vallavalitsuse poolel. Teeme kõik endast oleneva, et pöördumistele kiirelt vastata ning  jäätmevedajat kompostimisega seotud infost operatiivselt teavitada.

 

Mõned tähelepanekud vallavalitsusele laekunud pöördumistest:

- Biojäätmete üleandmisest saab vabastuse vaid biojäätmeid nõuetekohaselt oma kinnistul kompostides. Selleks tuleb esitada vallavalitsusele vastav teavitus (vt kompostimise teavitamine);

- Kinnistu hooajalisel kasutamisel või mittekasutamisel soovitame taotleda korraldatud jäätmeveost vabastust (vastavalt hooajaline vabastus talveperioodiks 1. oktoober kuni 30. aprill või aastaringne). Vabastuse perioodil on kõikide kohustuslike jäätmeliikide üleandmine jäätmevedajale peatatud;

- Jäätmemahuti ei ole mõeldud kompostimiseks. 

Palume mitte saata kompostimise teavitustena kinniste jäätmemahutite, plastkarpide, lahtiste aunade jmt fotosid kompostimise tõestamiseks. Jäätmemahutis puudub kompostimiseks vajalik õhuringlus ning liigse vedeliku väljavoolu võimalus, mistõttu kompostimise protsess ei käivitu ja kompost hakkab roiskuma. Lääne-Harju valla jäätmehoolduseeskirja § 6 lg 1 alusel on jäätmemahuti eeskirja mõistes kaanega suletav konteiner, milles antakse jäätmed üle nende äravedamiseks. Sama eeskirja § 27 lg 3 alusel võib kinnistul tekkivaid biolagunevaid köögijäätmeid (toidujäätmeid) kohapeal kompostida ainult selleks ettenähtud kinnistes kompostimiskastides ehk kompostrites, kuhu ei pääse ligi linnud ega loomad. Lahtises aunas või kastis võib kompostida aia- ja haljastujäätmeid ning nende kompostimiseks oma kinnistul vallavalitsust teavitada vaja ei ole. Nõuetekohane kompostikast on võimalik ise ehitada või osta lähimast ehituspoest.

 

Kuidas kompostimisest teavitada?

Kompostimise teavitusi saab esitada Lääne-Harju valla jäätmevaldajate registri veebilehe kaudu. Teavitusele tuleb lisada foto kompostrist oma kinnistul.

Kui jäätmevaldajate registrit ei ole võimalik kasutada, siis tuleb saata allkirjastatud kompostimise teavitamise kinnitus koos kasutatava kompostri fotoga valla kodulehel oleva vormi kaudu, tavapostiga e-posti aadressil info@laaneharju.ee või tuua teavitusvorm ise kohale aadressile Rae tn 38, Paldiski.

Kui kinnistu omanik biojäätmeid kompostida ei soovi, siis  on talle kuuluv kinnistu loetud automaatselt liidetuks biojäätmete veoga. Jäätmevedaja saadab jäätmeveo lepingu muudatuse, milles kajastub biojäätmete veoteenus vastavalt graafikule ja hinnakirjale.

 

Vallavalitsusest on hetkel veel võimalik taotleda 140 liitriseid biojäätmete mahuteid omaosalusega 10 eurot mahuti kohta. Vaata SIIT

 

Marika Ilves, nõunik, keskkonna- ja ehitusosakond

 
 
 
 
 
 
 
 

Kompostimine ja liigiti kogumine hoiab biojäätmed ringluses

 
 

Iga biolagunev jääde on väärtuslik ressurss. Olgu see siis riknenud või järele jäänud toit või midagi muud, kuid biojäätmed on 100 % ringlusse võetavad. Just seetõttu on oluline, et neid ei visata segaolmejäätmete ega muudesse konteineritesse, vaid need kas kompostitakse või kogutakse eraldi konteinerisse. Nii kompostimisel kui kogumisel on omad plussid ja miinused, mistõttu saab iga inimene neid arvestades langetada emma-kumma kasuks oma valiku.


Kompostimine
Kompostimine ei ole iseenesest midagi uut, seda on tegelikult tehtud juba ammusest ajast. Ammugi ei ole see kuigi keeruline, mis tähendab, et sellega saab hakkama igaüks, kel selline võimalus aias loodud. Kel kompostrit ei ole, see saab lihtsate vahenditega tolle ise meisterdada – õpetusi on internet täis ning inimesed on oma kompostrite valmistamisel olnud vägagi loovad ja leidlikud. 
Komposter on tänuväärt ka näiteks puulehtede ja aiajäätmete kompostimisel. Lisades sinna vähesel määral toidujäätmeid ja väiksemaid puuoksi, saab protsessi kiirendada.


Mida silmas pidada?
Olgugi et kompostimine on lihtne, on seal taga siiski omaette teadus. Näiteks ei komposteeru ühe tempoga mandariinide ja muude eksootilisemate puuviljade koored.  Samuti tuleb teada, et kala-, liha- ja piimatooted meelitavad ligi loomi, linde ning suvekuumaga võib kompostris tekkida omakorda elu.
Kodus kompostimine nõuab ka pidevat tähelepanu: kompostri sisemus vajab segamist ja valmiskompost ladustamist. Samuti tuleb jälgida, et kompostimiseks kompostrisse paigutatud jäätmed oleksid õige niiskuse ja koostisega.
Kompostides läheb raisku energeetiline ressurss ehk gaas. Kompostimisel võib tekkida ka hais. Selle levikut eluruumide ümbrusse saab vältida tollele õige koha leidmisega. Külmadel talveilmadel käärimisprotsess lakkab ning poest ostetud kompostritel kipuvad talvel ka kaaned kinni külmuma. Samuti võib väikese majapidamise puhul olla lõpuks probleeme kompostile kasutusotstarbe leidmisega. 


Jäätmete kogumine konteinerisse
Kõige mugavam ja lihtsam lahendus on anda biolagunevad jäätmed üle vedajale konteineriga. Nii tehakse kogu jäätmete käitlemine ära biometaanitehases. Plussiks on kindlasti see, et see mugavusteenus on soodsa hinnaga. Biometaani tootmise protsess saastab vähem loodust, sest kompostimisel eralduv CO2 püütakse biometaanitehases kinni ja see ei lähe keskkonda.  


Kuidas käib biojäätmetest gaasi- ja väetisetootmine?
Biojäätmetest toodetakse Eestis biogaasi, mida saab kasutada sõidukite kütusena, ning kääritusjääki ehk digestaati, mida kasutatakse põllumajandusväetisena. 

 

Biogaasi tootmise võimekus Eestis
Kindlasti tekib küsimusi, kuhu kodus eraldi kogutud biojäätmed siis välja jõuavad? Näitena võib tuua EKT Ecobio Maardu biogaasitehase, kus kasutatakse gaasi tootmiseks kodumajapidamisest pärit biolagunevaid jäätmeid: köögi- ja sööklajäätmed ning rohelisi haljastujäätmed, mis kääritatakse tehases biometaaniks. Mittelagunevad ja mittesobivad jäätmed (plastist kilekotid, karbid, kihiline kartong jms) eemaldatakse meie tootmisprotsessis enne kääritusprotsessi. 
Lisaks kääritusprotsessile jäätmed kuumutatakse 70-kraadisel temperatuuril. See tagab nende hügieenilisuse. Samuti puhastatakse vedelväetis enne põllumajanduses kasutusele võtmist. Kääritusprotsessist tekib aastas umbes 17 500 tonni digestaati, mida kasutatakse Põhja-Eesti põldude väetamiseks.


Maardu biogaasitehase toodangut kasutatakse juba täna kütusena Tallinna Linnatranspordi (TLT) gaasibussides – aastas saab Maardu gaasitehase toodanguga sõita u 50 Tallinna gaasibussi. 

 

Huvitav fakt! 
10 kg köögijäätmetest saab toota kuupmeetri biometaani, mis on võrdne liitri bensiiniga. Biogaasitehas suudab aastas käidelda umbes 20 000 tonni biolagunevaid jäätmeid. Kuna biojäätmete liigiti kogumine ei ole inimestel veel kinnistunud harjumus, tuuakse biojäätmeid tehasesse tooma esialgu üle Eesti. 

 

Eesti Keskkonnateenused

 
 
 
 
 
 
 
 

Digikoristuspäev vallavalitsuses

26. jaanuar oli digitaalne koristuspäev ning sel puhul käis Telia meile rääkimas, mida see tähendab ning kuidas vabaneda digiprügist.


Digiprügi all mõeldakse infot, mis on mittevajalik ehk vanad või korduvad failid, ebavajalik info, fotod ja videod, veebibrauserite kasutusandmed (otsingumootor, cookies), kasutud kontod, reklaamid, jne


Oma jalajälje digiprügi näol jätab igaüks, kes kasutab nutiseadmeid, sotsiaalmeediat või omab mõnda kontot või rakendust.


Küll aga ei mõtle me igapäevaselt, et iga Facebooki lisatud kommentaar, iga saadetud e-mail ning postitatud pilt ongi digiprügi. Iga kord, kui kasutad Google otsingumootorit või sisened uuele leheküljele, oled jätnud väikese osa digiprügi endast maha. 
Digitaalne prügi on ka kõik vanad seadmed, seega ei ole mõistlik soetada igal aastal kõige uuemat nutiseadet või kõige uhkemate rakendustega televiisorit. 
Teadmiseks:

  • Aastaks 2024 kasutab e-posti 4,48 miljardit kasutajat
  • Ühes minutis saadetakse välja 240 miljonit e-kirja, millest 20% kunagi ei avata
  • 100 e-kirja saastab sama palju nagu 125 lambipirni
  • Globaalne internetiliiklus ületas 2022. aastal 4,2 zetabaiti (4,2 triljonit gigabaiti). 2021 aastal ületas see veel 3,2 zetabaiti, mis näitab seda, kui kiiresti on internetiliiklus aastaga kasvanud ning kasvab veelgi.
  • Ühe gigabaidi edtasamiseks kulub 0,06 kWh, mis tähendab, et igal aastal kulub 252 TWh elektrit ainult andmete edastamise peale, st 252 000 000 000 kWh  - see on üüratu number. 

Mida saame meie ja teie igapäevaselt siis ära teha, et tekitaksime vähem digitaalset prügi?

  • Kustuta telefonist ära kõik ebavajalikud asjad - rakendused mida ei kasuta, pildid, videod ja failid mida ei vaja.
  • Sotsiaalmeedias kustuta samuti ära kõik aegunud ning vana info, sealjuures ka vanad vestlused sõpradega.
  • Sorteeri e-maile jäta alles vaid need, mida on vaja ning pane peale rämpsposti filtrid.
  • Tühjenda otsingumootori ajalugu.
  • Soeta uusi seadmeid pigem harva.
  • Vajalikud failid, pildid jms hoia välisel kõvakettal.
 
 
 
 
 
 
 
 

JÄRELKASV

 
 

Algas ROHEJAHT!

 
 

Lääne-Harju vald on ainsa omavalitsusena Kuusakoski keskkonnakampaania Rohejaht partner. 


Rohejaht ühildab populaarsed keskkonnakampaaniad “Küünlaümbriste jaht” ja “Nutijaht”, mille raames kutsutakse noori üle Eesti koguma kokku tühjaks põlenud alumiiniumist teeküünlaümbriseid ja väikest vanaelektroonikat, mida enam kasutada ei saa. Meie valla haridusasutused on olnud nende kogumisel vägagi aktiivsed ning rõõm, et huvi aina kasvab. Lisaks kuuluvad kampaania rohenoorte tiimi kolm meie valla noort, kes panustavad iganädalaselt kampaania toimumisse ja aitava levitada rohesõnumit.


Kampaania olulisim eesmärk on lasteaialaste ja kooliõpilaste keskkonnateadlikkuse suurendamine ning taaskasutuse ja jäätmete sorteerimise vajalikkuse teadvustamine. Kampaanias osalemine toimub gruppides, kuna uute harjumuste loomisel on suurim mõju just eakaaslastega koos tegutsemisel.  Rohejahi lõppu tähistab vägev Noorte Rohekonverents, mida korraldame koos rohenoortega. Konverents toimub 19.aprillil, Telia peamajas.

 

PROJEKTID

 
 

CARE projekt võtab luubi alla valla kodumajapidamised

 
 

Koostöös Teeme Ära Eestis meeskonnaga võetakse Horizon Europe CARE Circular consumption Activities to tRansform households toward material Efficiency projekti raames luubi alla ca 20 Lääne-Harju valla majapidamise igapäevane toidu ja tekstiili kasutamine.

 

Projekt keskendub igapäevaste harjumuste muutmisele ning loob võimalused säästva tarbimise edendamiseks ja keskkonnasõbralikumalt elamiseks.

 

CARE projekti eesmärk on muuta 2027. aastaks saja Euroopa majapidamise käitumisharjumusi edendades säästvat eluviisi ja võideldes kliimamuutustega.

 
 
 

MUUD TEEMAD

Paldiski uus tehas hakkab tootma rohevesinikku ja -ammoniaaki

Paldiski lõunasadamasse kavandatakse uut ja innovaatilist tehast, mis toodab kohalikust tuule- ja päikeseenergiast rohevesinikku- ja ammoniaaki. Tegemist on maailmas üha olulisema tulevikutoorainega, mis aitab laevadel vabaneda fossiilkütustest ja vähendada saastamist väetisetootmises

 

Eesti ja Hollandi kapitalil põhinev ettevõte Derivaat NH3 esitas 2023. aasta oktoobris Lääne-Harju vallavalitsusele tehase rajamiseks ehitusloa taotluse. Sama kuu lõpus algatas vallavalitsus keskkonnamõjude hindamise. Hetkel on käimas selle programmi kinnitamine, millele järgneb avalik autelu.

 

Kuna uue tehase asukohaks on valitud Tallinna Sadamale kuuluva Lõunasadama tööstuspark, siis selle mõju Paldiski linnale ja kohalikule elule ei ole esialgsel hinnangul märkimisväärne, sest tegemist on täiesti suletud tootmistsükliga. Paldiski Lõunasadama territooriumil on juba pikka aega käideldud naftatooteid, veeldatud gaase jms. Tegu on Paldiski elanikele tuttava tööstuspiirkonnaga, mis paikneb mööda sõiduteed linna keskusest paari kilomeetri kaugusel.

 

“Esimeses faasis investeerime Paldiski tehasesse ligi 70 miljonit eurot. Kui tehas 2026. aastal tööd alustab, siis loob see piirkonda ligi 20 uut töökohta. Lisaks annab tehas igapäevaselt tööd veel paljudele inimestele - alates transpordist kuni teeninduse ja toitlustuseni välja,” ütles Derivaat NH3 ettevõtte juhatuse esimees Erik Laidvee, kes on varasemalt juhtinud Eesti Raudteed ja Transiidikeskust.

 

Paldiski linna jaoks on uus tehas osa suuremast plaanist, et muutuda väikelinnast Eesti ja Euroopa mõistes üheks nutikaks tööstuskeskuseks ja tulevikutööstuse epitsentriks. Seetõttu kasutab Derivaat NH3 ära kõik seni juba Paldiskisse loodud võimalused. Näiteks tarnitakse rohetooraine tootmiseks vajalik elekter just Paldiski ja Pakri poolsaare päikese-, tuule- ja teistelt taastuvenergia tootjatelt. Samuti on tehase omanike jaoks oluline vee taaskasutus - tootmises kasutatakse üksnes seda vett, mille Paldiskis asuv AS Lahevesi on pärast kanalisatsioonivõrgu läbimist juba ära puhastanud ja mis praegu suunatakse merre. Seetõttu ei avalda uus tehas oma veekasutusega mõju ka Paldiski linna ettevõtetele ja elanikele. Lisaks on plaanis uue tehase juurde luua ka sadevee kogumise süsteemid, et seda tootmises ära kasutada.      

 

Tehas avaldab positiivset mõju ka Eesti majanduse elavdamisele ja Euroopa kliimaeesmärkide täitmisele. Viimane on oluline selleks, et peatada maailma üha enam kurnavat kliimasoojenemist. Üks suurematest süsinikuemiteerijatest on laevandus, mis praegu kasutab saastavaid fossiilkütuseid, kuid peab üle minema rohekütustele.      

 

Hea näite rohevesiniku- ja ammoniaagi kui puhta laevakütuse järjest kasvavast nõudlusest tõi maailma ühe suurima laevandusettevõttega Maersk nõustaja Aleksandra Billeskov, kes esines mullu augustis Paldiski Ettevõtjate Liidu investeerimiskonverentil “Teistmoodi Paldiski”. “Maailma 100 000 kaubalaeva tarbivad aastas 300 miljonit tonni fossiilseid kütuseid ja tekitavad 900 miljonit tonni süsinikdioksiidi heitmeid, mis on 3 protsenti kogu maailma emissioonist,” selgitas Billeskov ajalehe Äripäev vahendusel seda, miks tuleb laevandus rohelisemaks muuta.

 

Tallinna Sadama juht Valdo Kalm ütles samal konverentsil, et kuna laevadele tulevad karmid süsinikukvoodid, siis peavad ka sadamad olema valmis laevadele rohekütuseid pakkuma. “Paldiskist võiks saada tankla Läänemere laevadele,” ütles Kalm, kes kergitas juba mullu augustis saladusloori, et Tallinna Sadam peab selle nimel koostööläbirääkimisi Paldiski esimese rohevesiniku- ja ammoniaagi tootjaga.

 

Lisaks laevandusele on süsinikuneutraalsel ammoniaagil teinegi oluline kasutusvaldkond - keemiatööstus, et toota keskkonnasõbralikumat väetist. Praegu kasutatakse väetiste tootmiseks ca 70 protsenti kogu maailma nii-öelda hallist ehk tavalisest ammoniaagist, mille tootmine tekitab iga tonni kohta 1,9-2,6 tonni CO₂. Aastal 2020 moodustas ülemaailmne halli ammoniaagi tootmine ligi 1,2 protsenti kogu maailma CO₂ heitkogustest.

 

“Meie tehnoloogia, mille väljatöötamisel on osalenud mitme riigi teadlased ja spetsialistid, läbib praegu patenteerimisprotsessi. Kuid nii palju võin öelda, et see aitab oma senisest erineva tootmistehnoloogia abil toota rohevesinikku ja – ammoniaaki ligi 30 protsenti efektiivsemalt ja vähendada olulisel määral kasvuhoonegaaside teket,” lausus Laidvee. 

 

Kui Derivaat NH3 oma tehase esialgsete plaanide järgi 2026. aasta alguses käivitab, on selle planeeritud tootmismaht 22 500 tonni aastas. “Analüütikute hinnangul kasvab ülemaailmne rohelise ammoniaagi turg aastatel 2022–2027 enam kui ühe miljardi dollari võrra, sest turul kasvab nõudlus selle rohetoote järgi väga kiires tempos,“ kirjeldas Laidvee. “Loomulikult on ka meie plaan oma tootmist laiendada, kui turul nõudlust jätkub ja esimene tehas enda investeeringut õigustab.”

 

Ammoniaaki toodetakse praegu maagaasist ja selle tootmisprotsessis eraldatakse iga tonni ammoniaagi kohta 2 tonni CO₂. Sel põhjusel nimetatakse tavalist ammoniaaki halliks ammoniaagiks. Praegune turu maht on maailmas umbes 185 miljonit tonni. Roheammoniaak seevastu ei eralda oma tootmisprotsessis CO₂ ja seetõttu eeldatakse, et selle tootmine kasvab lähiajal plahvatuslikult, et asendada halli ammoniaaki ja kasutada seda täiendavalt veel teistel otstarvetel.

 

Roheammoniaagi tootmiseks tuleb kõigepealt saada rohevesinik vee elektrolüüsi teel. See tähendab, et vesi laguneb vesinikuks ja hapnikuks, kasutades taastuvatest allikatest toodetud elektrienergiat. Seejärel ühendatakse vesinik atmosfäärilämmastikuga, mis võimaldab vesinikul ja lämmastikus katalüsaatori juuresolekul reageerida kõrgel rõhul ja temperatuuril, moodustades ammoniaagi. Lõpptulemuseks on rohelise vesiniku ja õhulämmastiku abil rohelise ammoniaagi tootmine.

 

Derivaat NH3 meeskonna jaoks ei ole Paldiski tehas esmakordne selline keemiatööstuse projekt. Tehase tehnoloogiat ja projekteerimist tehakse koostöös Ukraina ettevõttega, kellel on enam kui 40-aastane kogemus ammoniaagitehaste rajamise valdkonnas.

 

Derivaat NH3

 
 
 
 

TULEKUL

 
 

RAJALA avalik arutelu 1.02

Neljapäeval, 1.02 algusega kell 16 toimub vallavalitsuses Radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga (RAJALA) kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu asukoha eelvaliku avalik arutelu. Seal arutatakse laekunud arvamusi, mis on tehtud eelmainitud otsuse eelnõu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise esimese etapi aruande avaliku väljapaneku käigus. Lisainfo SIIT

 
 
 

Jälgi meid sotsiaalmeedias