ROHEVALD MÄRTSIS

 
 

Märtsikuu rohevalla infokiri algab kaladega. See on mitmeti aktuaalne teema. Kõigepealt on kevad kalastajatele väga oodatud püügiaeg. Teiseks on valminud Harju Kalandusühingu uue perioodi strateegia, mis ühtlasi tähistab ka uue toetuste perioodi algust. Lisaks kalauudistele leiab infokirjast ka rõõmusõnumid toidukappide fännidele - meie vald saab aprilli esimesel nädalal neid juurde tervelt kolm. Kindlasti süvene ka lõpuosas olevasse kogumisringide infosse - tulemas on nii uuskasutuskeskuse kui ohtlike jäätmete tuurid. 

 
 
 

UUDISED

 
 

Kinnitati Harjumaa piirkonna kalandusstrateegia

 
 

Lõppeval nädalal toimus Viimsis Rannarahva muuseumis Harju Kalandusühingu üldkoosolek, mille peamine päevakorrapunkt oli Harju Kalandusühingu strateegia 2024-2030 kinnitamine. 

Tollesse said oma kommentaarid anda ühingu liikmed ja osapooled, sealhulgas Lääne-Harju vallavalitsus. Meie põhilised ettepanekud puudutasid lautirkohtade rajamist/korrastamist ning siinsete väikesadamate arenguvõimalusi, samuti ka kalanduspiirkonna looduskeskkonna heaolu. 100 kilomeetri pikkuse merepiiri juures on meil liiga vähe kohti, kust kalurid ja kalastajad oma aluseid vette lasta saaksid, mistõttu peame vajalikuks täiendavate lautrikohtade rajamist. Enne oma ettepanekute tegemist konsulteerisime ka siinsete kaluritega, et paremini mõista nende vajadusi ja soove ning nendega arvestada.

Strateegia on leitav ka allolevalt lingilt, kuid mõned tähelepanekud:

 

Olukorrast piirkonna kalanduses

Kalanduspiirkonnas on 3 linna (Paldiski, Maardu ja Loksa) ning 71 rannaküla.
Kalanduspiirkonna pindala on 1826,5 ruutkilomeetrit ja rannajoone pikkus ca 530 km.
Harjumaal on 2023. aasta seisuga aktiivsena kantud Kalalaevaregistrisse rannapüügis kasutatavasse 219 paati. Harjumaa omavalitsustest on Lääne-Harju vallas kõige rohkem selliseid paate - ligi 70. Kutselisi kalureid on vallas registreeritud aga 35. Lossimiskohti on vallas 36. 

Harjumaa rannapüük on olnud viimase viie aasta juures stabiilne jäädes 60 tonni lähedale. 2023. aastal tõusis väljapüük pea 74 tonnini. Koguseliselt enimpüütud kala oli räim, mida püüti 2023,a 31,8 tonni. Liigiti oli erinevaid püügikalu 32. 

 

Rändekalade päev lisati sündmuste nimekirja

Harjumaal toimub regulaarselt mitmeid kalandust populariseerivaid sündmuseid: näiteks traditsiooniliselt aprilli lõpus üle-eestiline avatud kalasadamate päev Harjumaa sadamates, samuti mõnes piirkonnas ka kalurite päeva juuli alguses. Uude strateegiasse lisati ka Lääne-Harju valla korraldatav rändekalade päev, mis on kaks korda toimunud Padisel ning tänavu kevadel tuleb Vasalemma jõe kaldal. 

 

Kalandus on võimalus ettevõtluse ja turismi edendamiseks

Strateegias pööratakse suuremat tähelepanu ka kalandusega seotud ettevõtlusele. 
Harjumaa rikkalik ja puhas püügipiirkond on atraktiivne kalast ja kalandusest huvitatud turistidele, võimaldades senisest veelgi enam arendada kalandusturismi ja sellega seotud koostööd turismiettevõtjatega. Mitmekesistamine aitaks ka pikendada turismihooaega ja tõsta selle tasuvust.
 

Et strateegia on aluseks Euroopa Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfond toetuste jagamisele, siis seati ka konkreetsed tegevussuunad, millele uuel perioodil toetust taotlema hakatakse. 

Nendeks on:

  1. Vee-eluressursside väärindamine ja otseturustamine ehk rannakalurite tulu suurendamine.
  2. Sadamate taristu parendamine ja pakutavate teenuste mitmekesistamine. Tolle suuna eesmärk on kalasadamas pakutavate teenuste mitmekesistamine. Nimetatud punkt pakkus koosolekul kõvasti kõneainet, sest hetkel on strteegias neli tolle punkti alla käivat sadamat: Ristna sadam, Tilgu sadam, Leppneeme kalasadam, Tapurla sadam. Samas soovis ka Hara sadam olla toetuste saajate nimekirjas. Üldkoosolekul otsustati, et kuigi strateegia võetakse vastu, siis klausliga, et sadamate analüüs tehakse uuesti, mis tähendab, et kõigil Harjumaa sadamatel on veel võimalik sinna tegevussuunda sisse saada.
  3. Majandustegevuste mitmekesistamine. Tolle suuna eesmärk on samuti rannakalurite sissetuleku suurendamine.
  4. Looduskeskkonna tingimuste parendamine. Siin peetakse silmas kalade kudetingimuste parandamist, samuti kalanduspiirkonna looduskeskkonna hoidmist.
  5. Kalandus- ja merendustraditsioonide edendamine. Rannakülade turgutamine ja elus hoidmine, nende identiteedi säilitamine. Samuti erinevad kalandusüritused, millele toetust saaks taotleda.
  6. Kalurite teadmiste ja oskuste edendamine. Eesmärk tõsta rannakalurite teadlikkust äri arendamisest ning uute tegevustega alustamise võimalustest.
 
 

Lääne-Harju valla esindaja Harju Kalandusühingus on vallavalitsuse kommunikatsioonijuht Kadri Kauksi

Tutvu strateegiaga!
 

Kevad on kalameeste pidupäev!

Tuntumad kevadekuulutajad on särg, vimb, säinas ja latikas. Nii mõnegi jõe ääres on õngemehi juba näha, kuid suurem püügihooaeg on alles ees. Meeldetuletuseks, et Klooga järv on suurepärane särjejärv!

Paras hetk tuletada meelde püügiga kaasnevad reeglid ja kohustused:

Kalale minnes veendu, et püügiõiguse makse on tehtud ja kehtiv. Oma püügiõiguse kehtivust saad kontrollida ja vajadusel uue makse teha kalaluba.ee lehel.

Alates 01.01.2024 on kehtestatud uued päevalimiidid säinale ja vimmale. Ühes püügipäevas on lubatud püüda kuni 20 vimba ja kuni 15 säinast.

Jätkuvalt kehtib päevalimiit latikale, püüda lubatakse kuni 15 latikat püügipäeva jooksul.

Kui õngitseja kehtestatud päevalimiite ületab, siis tuleb vahele jäädes hüvitada liigsete kalade eest kahju kalavarudele. Vimma kahjutasu määr on 2 eurot kala kohta, säina ja latika kahjutasu määr on 4,8 eurot kala kohta. Päevalimiidi ületajat ootab lisaks kalavarudele tekitatud kahju aktile ja väärteomenetluse eest määratav rahatrahv.

Särjel päevalimiite kehtestatud ei ole ja seega võib teda püüda omatarbeks niipaju kui kulub.

Pea ka meeles, et harrastuspüügil püütud kalade ost ja müük on keelatud. Harrastuspüügil püütud kala müügikeeld kehtib nii värskele kalale kui ka sellest tehtud toodangule. Tähendab see seda, et harrastuspüügil saadud kala soolamise ja kuivatamisel saadud vobla ei ole ettenähtud edasimüügiks. Saaki võib müüa vaid kutseline kalur.

Harrastuspüügil saadava kala müümine ja ka ostmine on kalapüügiseaduse järgi rikkumine ja see võib lõppeda kuni 1200 euro suuruse trahviga.

Head kalaõnne soovib Keskkonnaamet!

Kalaluba.ee
 

Ära sekku loomalaste ellu!

Jäneste poegimishooaeg on tasahilju pihta hakanud. Keskkonnaameti teatel, on Riigiinfo telefonile juba laekunud kõnesid inimestelt, kes enda jaoks ootamatult jänesepoegade kokku sattunud. Sellega seoses soovib amet kõigile südamele panna: kuigi nunnud jänesepojad vallandavad paljudes vastupandamatu soovi neid sülle võtta, siis seda ei vaja nad kohe üldse.

Haavikuemand võib pojad ilmale tuua nii-öelda lageda taeva all ning pesalohku pikaks pidama ei jääda. Kuhu iganes järgmisena liigutakse, käib ema poegi toitmas enamasti kaks korda: enne päikesetõusu ning pärast päikeseloojangut. Pojad on päevasel ajal omapäi, sest nii on neile turvalisem. Kuigi pisikestel jänesepoegadel lõhn puudub, reedab neid toitma tulnud emajänese lõhn poegade asukoha. Nii suured kui väikesed kiskjad murravad neid alati, kui leiavad ning seegi on looduse loomuliku toimimise osa.

Leiab aga inimene pesapaiga ja otsustab mingil põhjusel poega katsuda, jätab see muidu lõhnatule järeltulijale võõra (ja hirmutava) märgi ning ema võib poja hüljata.

Jäneste poegimishooaeg kestab aprillist (vahel ka märtsist) augustini ning ilmale võidakse tuua isegi kuni kolm pesakonda. Iga aastaaeg kätkeb endas värskete ilmakodanike jaoks uusi ohte. Ainus, mida nende heaks teha saame, on eemale hoida.

Silmnähtavalt vigastatud või abitusse seisundisse sattunud loomapoega märgates saad vajadusel nõu Häirekeskuse riigiinfo telefonilt 1247.

Keskkonnaamet

 
 
 

Padise, Klooga ja Lehola saavad endale toidukapid

 
 

5. aprillil avatakse uued toiduringluskapid valla kolmes piirkonnas. Padisel toimub toidukapi avamine kl 14, Kloogal kl 15 Klooga maja kõrval, Leholas toimub kapi avamine kl 16, asukohaga Lehola 13 kortermaja vastas. Leholas vahetab uus toiduringluskapp välja esialgse prototüübi. Toidukapid täidetakse päästetud toiduga ja antakse avalöök kohalikule toiduringlusele. Kogukondliku algatusega oodatakse liituma ka haridusasutusi ja toidukäitlejaid. Detailsem info kohaliku toiduringluse Facebooki lehel.
Vallas asuvad toidukapid veel lisaks Paldiskis, Vasalemmas ja Laulasmaal. 
Toidukappide ehitusele panid õla alla Lääne-Harju vallavalitsus, Alexela ja Sunly City. Ehituse teostaja SolNavitas. Kapid on väljatöötanud kogukondlik algatus Roheline Vald MTÜ.

 
 
 

Vasalemma toidukapi sünnipäev

5. aprillil kl 17 tähistatakse Vasalemma toiduringluskapi 1. sünnipäeva. Kavas toidupäästmine, kokkusaamine kohalike toiduringluse entusiastidega ning väiksed töötoad toidu paremaks säilitamiseks. Kaasa palutakse võtta oma karp, tass ning võimalusel kodus leiduvad toiduained, mis endal kasutust ei leia, kuid naabriga jagamiseks sobiv. Toit ei ole prügi, tarbime targalt! Täpsem info Vasalemma toiduringluse FB lehel.

 
 

Fotol Laulasmaa toiduringluskapp tolle avamisel

 
 
 
 
 

TULEKUL

Uuskasutuskeskuse kogumisring

 
 

Uuskasutuskeskuse kogumisring toimub 06.04.2024, kuid veidi teises kuues kui tavaliselt. Sel korral kogutakse koduasju, sh väiketehnikat ja väikemööblit. Tekstiili ja jalanõusid sel korral ei koguta.

 

Jäätmete infotund korteriühistutele

 
 

7. mail kell 17.00-18.30 toimub vallavalitsuses Paldiskis (Rae tn 38) teine korteriühistutele mõeldud jäätmete teemaline infotund, kus Tootjavastutusorganisatsioon OÜ esindaja räägib, kes, miks ja eelkõige – kuidas peaks jäätmeid liigiti koguma ning millised võimalused on jäätmemajanduse parimaks korraldamiseks. Infotunnis on võimalus saada individuaalset jäätmenõustamist. Osalemine kohapeal ja veebis (eelregistreerimisega). Lisainfo tuleb peagi!

 
 
 

Ohtlike jäätmete kogumisring

25. mail toimub Lääne-Harju valla ohtlike jäätmete kogumisring. Sel korral on lisatud uus peatuskoht Keila-Joa alevikus.

 
 
 
 
 

Jälgi meid sotsiaalmeedias